Sauna Sucha

Sauna Sucha

Dlaczego warto z niej korzystać i jak robić to prawidłowo?

 

W naszym klubie oprócz treningów, które pomagają w drodze do wymarzonej sylwetki, znajdziecie również strefę relaksu, na którą składają się dwie sauny suche (fińskie) – osobna dla mężczyzn i osobna dla kobiet.

Nie każdy z nas miał z suchą sauną do czynienia dlatego przygotowaliśmy artykuł, w którym wyjaśniamy dlaczego warto z niej korzystać i jak robić to prawidłowo.

Niezaprzeczalnie jednym z najbardziej znanych efektów, który jest odczuwalny po kąpielach w saunie suchej to relaks, redukcja stresu, uwolnienie od zmęczenia i nadmiernego napięcia. Wszystko to dzięki bardzo wysokiej temperaturze i bardzo niskiej wilgotności powietrza. Ale sauna sucha to nie tylko przyjemność, to również cała gama właściwości, które mają ogromny wpływ na nasze zdrowie. Regularne korzystanie z sauny wzmacnia naturalną odporność organizmu oraz poprawia pracę serca i układu krążenia. To także dobry sposób na poprawę kondycji skóry, ponieważ podczas seansu w saunie pory znajdujące się w naszej skórze pod wpływem ciepła otwierają się, dzięki czemu nasz organizm pozbywa się toksyn.

Jednak aby móc się cieszyć tymi wszystkimi dobrodziejstwami, ważne jest prawidłowe korzystanie z sauny. Optymalne korzyści dla organizmu osiąga się wówczas, gdy przestrzega się cykli nagrzewanie – schładzanie – relaks, czyli:

  1. NAGRZEWANIE – Jednorazowy pobyt w saunie to 5-15 minut, zawsze jednak jest to sprawa indywidualna i w razie pojawienia się złego samopoczucia należy natychmiast wyjść. Pamiętajmy, że im wyżej – tym cieplej, dlatego rozpoczynamy kąpiel od niższego poziomu, a kiedy przyzwyczaimy się do wysokiej temperatury, śmiało możemy przenieść się na wyższą ławę.
  2. SCHŁADZANIE – Po wyjściu konieczne jest schłodzenie ciała zimnym prysznicem. Należy to jednak robić powoli, zaczynając od dystalnych (dalszych) części ciała, czyli dłonie i stopy, dalej całe kończyny i tułów. W przypadku korzystania z popularnego wiaderka NIE WYLEWAMY ZIMNEJ WODY NA GŁOWĘ!
  3. RELAKS – Pobyt w saunie to nie lada wysiłek dla organizmu, dlatego kolejny krok to odpoczynek, który powinien trwać również ok 5-15 minut. W tym czasie należy również zadbać o nawodnienie, pijąc wodę lub ziołowe herbaty uspokajające (takie należy wcześniej przygotować i zabrać ze sobą np. w bidonie)

I tak powtarzamy ten  cykl od 2 do 3 razy, jeżeli oczywiście nasze samopoczucie i siły nam na to pozwalają.

 

Poniżej kilka najważniejszych praktycznych zasad higienicznych, których należy bezwzględnie przestrzegać:

  •  Przed przystąpieniem do kąpieli w saunie należy dokładnie umyć całe ciało, a następnie osuszyć skórę i włosy.
  • Nie spożywamy wcześniej obfitych posiłków (1-1,5h)
  • Jeżeli korzystamy z sauny po intensywnym treningu musimy odpocząć przynajmniej kilkanaście minut, aby się wyciszyć i unormować tętno.
  • Do sauny wchodzimy w ręczniku, na którym również siadamy, a w przypadku kiedy siedzimy na wyższej ławie i nasze stopy spoczywają na niżej położonych drewnianych elementach należy obowiązkowo położyć pod stopami drugi ręcznik, tak aby pot ociekający po ciele nie wsiąkał w drewno!
  • Jeżeli w saunie znajduje się piec elektryczny (czyli taki jak w naszym klubie) NIE WOLNO POLEWAĆ KAMIENI WODĄ! Może to doprowadzić do uszkodzenia grzałek a nawet pieca.

 

Pamiętajmy, że ze względów na obciążający charakter zabiegu w saunie, przed jej użyciem powinny powstrzymać się osoby z przeziębieniem, chorobami układu krążenia (stan po zawale serca i wylewach, zakrzepowe zapalenie żył, miażdżyca), chorobami zakaźnymi, nowotworowymi oraz różnego rodzaju przewlekłymi schorzeniami narządów wewnętrznych i skóry.

 

Przed skorzystaniem z sauny bezwzględnie należy zapoznać się z jej regulaminem.

 

Teorie mamy już za sobą. Teraz czas na skorzystanie z seansu w saunie.

 

Zapraszamy do kontaktu:

Klub Endorfina Fitness&Gym

ul. Głowackiego 17a Dębica

Tel: 739 521 647

Email: recepcja@endorfina-debica.pl