Siłownia dla dziecka

Trening siłowy dzieci i młodzieży.

 

Bardzo często rodzice zadają sobie pytanie, czy siłownia to dobry pomysł dla mojego nastoletniego dziecka?

Jaki wpływ ma trening oporowy na jego rozwój?

 

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż składa się na to wiele czynników.

 

Swoje stanowisko w sprawie treningu oporowego dzieci i młodzieży przedstawiło Amerykańskie Stowarzyszenie National Strength and Conditioning Association (NSCA), które uznało, iż odpowiednio przygotowany i właściwie nadzorowany program treningowy, bazujący na ćwiczeniach siłowych z dodatkowym obciążeniem jest stosunkowo bezpieczny zarówno dla chłopców, jak i dla dziewcząt w wieku szkolnym. Co więcej dowiedziono, że dobrze skomponowany trening siłowy u dzieci i młodzieży może przyczyniać się do zwiększenia siły i mocy mięśni, sprawności motorycznej, odporności na kontuzje i urazy związane z uprawianą dyscypliną sportową, a także do polepszenia wyników sportowych, samopoczucia psychospołecznego oraz kształtowania właściwych nawyków związanych z systematycznym podejmowaniem aktywności ruchowej w okresie dojrzewania.

Niemniej jednak należy zaznaczyć, iż chrząstka wzrostowa może być podatna na uszkodzenia w wyniku powtarzających się mikrourazów, co w niektórych sytuacjach może skutkować znacznym dyskomfortem i koniecznością odpoczynku od treningów, a nawet zaburzeniami wzrostu. Owszem odnotowano parę przypadków  wskazujących na uszkodzenie chrząstki wzrostowej u dzieci, jednak większość tych urazów wynikała przede wszystkim z niewłaściwej techniki podnoszenia, wykorzystywania maksymalnych ciężarów i/lub braku wykwalifikowanego nadzoru trenera.

Ponadto, należy dodać, iż wpływ na wzrost i dojrzewanie płciowe u niektórych dorastających dzieci nie zawsze musi wynikać wyłącznie z wykonywanych ćwiczeń, lecz także szeregu innych czynników do których zalicza się m.in.: uwarunkowania genetyczne, stres, interakcje psychospołeczne, środowisko rodzinne, spożycie kalorii oraz wydatkowanie energii związane z systematycznym podejmowaniem intensywnego wysiłku fizycznego.

 

Ogólne rekomendacje:

Oficjalne stanowiska NSCA i UKSCA wyraźnie podkreślają, że najważniejszą rzeczą w bezpieczeństwie treningu podopiecznych jest przede wszystkim wykwalifikowana kadra trenerska. Dokładny pokaz i prawidłowe objaśnienie ćwiczenia, a następnie przedstawienie podstawowych zasad bezpieczeństwa, pozwalają na całkowite obniżenie ryzyka kontuzji/urazu w trakcie treningów.

 

Jak prawidłowo przygotować się i wykonać trening:

  • Upewnij się, że wiesz jak prawidłowo wykonać ćwiczenia;
  • Zabezpiecz miejsce ćwiczeń – upewnij się, że nie ma żadnych potencjalnych niebezpieczeństw;
  • Każdy trening rozpocznij od dynamicznej, 5 – 10 min rozgrzewki;
  • Jeżeli jesteś osobą początkującą,  rozpocznij trening z małym obciążeniem, a priorytetem powinna być nauka i doskonalenie techniki;
  • Trening powinien opierać się na 1 – 3 seriach, każda po 6 – 15 powtórzeń zarówno na dolne, jak i górne partie mięśniowe.
  • Zwiększaj obciążenia o ok 5 – 10 % wraz z poprawą siły mięśniowej;
  • Część końcowa treningu poświęć na rozciąganie;
  • Trenuj od 2 do 3 x w tygodniu z przerwą pomiędzy treningami;
  • Rodzicu wspieraj i motywuj swoje dziecko w treningach – jest to niezbędny element procesu treningowego dla dzieci i młodzieży;

Należy również zwrócić uwagę na zdolność do regeneracji i unikanie dodawania ciężaru powyżej ich zdolności do komfortowego wykonywania powtórzeń.

 

Jeżeli chcesz zadbać o prawidłowy trening swojego dziecka, umów go na Konsultację oraz Trening Wprowadzający z trenerem. Nic Cię to nie kosztuje a zapewni bezpieczeństwo Twojemu dziecku.

 

Zapraszamy do kontaktu:

Klub Endorfina Fitness&Gym

ul. Głowackiego 17a Dębica

Tel: 739 521 647

Email: recepcja@endorfina-debica.pl