Siłownia bez obaw i stresu

Jak rozpocząć swoją aktywność fizyczną w Klubie Fitness bez obaw i niepotrzebnego stresu?

 

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że podjęcie decyzji o pójściu na siłownię czy zajęcia do klubu fitness i rozpoczęcie systematycznej aktywności fizycznej, nie jest łatwe. Wiąże się bowiem z różnego rodzaju obawami a przede wszystkim z koniecznością wyjścia poza swoją strefę komfortu!  

Bardzo popularne stwierdzenie, ale co to tak naprawdę znaczy?

Strefa komfortu to psychologiczna przestrzeń bezpieczeństwa, na którą składają się Twoje przyzwyczajenia, nawyki i przekonania. Jej przekraczanie polega na doświadczaniu czegoś nowego. Zdaniem wielu, to właśnie za granicami tej strefy leży wszelka twórczość i rozwój – tak bardzo teraz pożądany.

Gdy przekraczasz strefę komfortu, pojawia się jednak lęk. Dobrze wiedzieć, że jest on nieodłącznym elementem zmiany, który przychodzi zawsze wtedy, gdy boisz się ponieść porażkę lub gdy nie wiesz, co cię czeka “po drugiej stronie”. Dla każdego wyjście poza strefę komfortu będzie wiązało się z inną sytuacją. Może być to zmiana pracy, zmiana miejsca zamieszkania itp., lub po prostu wybranie się w nowe miejsce jakim jest np. klub fitness

Niech pierwszy rzuci kamień ten kto nie miał obaw przed pierwszą wizytą na siłowni!

 

„Jak tam będzie? W co się ubrać? Czy tam panuje jakaś moda? Czy ja sobie poradzę? Na pewno będzie widać, że jestem nowy! Nie nadążę za współćwiczącymi! Nie będę wiedział gdzie pójść i co robić! Ja tam nie pasuję!  Aaaa, może jednak lepiej będzie jak odpuszczę, to nie dla mnie.”

 

O nie, nie, nie! Nie tędy droga! Nie pozostawaj w swojej strefie komfortu – pokonaj samego siebie i wyjdź poza nią!

Jeśli choćby przez moment przeszło Ci przez myśl, żeby zacząć ćwiczyć na siłowni, to już jest dobrze. Jednak najtrudniej przejść od pomysłu do realizacji. Jak zatem ruszyć z miejsca? Jak pomóc sobie kiedy dopada nas właśnie taki lęk przed nieznanym?

 

Pierwszy raz na siłowni – jak jest naprawdę?

Pierwsze wyjście na siłownię jest często onieśmielającym i stresującym wydarzeniem. Nie znasz klubu, nie wiesz jak używać maszyn ani co ćwiczyć, nie znasz ludzi. Dodatkowo myślisz, że te wszystkie wysportowane osoby w około Ciebie na pewno cię po cichu krytykują, pogardzają tobą bo jesteś dopiero na początku drogi i nie masz idealnej sylwetki albo na zajęciach nie nadążasz za innymi. Wydaje Ci się, że absolutnie każdy tylko czyha, aż zrobisz coś głupiego żeby Ci to wytknąć i wyśmiać.

 

Takie myślenie to błąd. Po pierwsze, ludzie przychodzą do klubu fitness aby zrobić swój trening i są tak na nim skoncentrowani, że przestają zauważać ludzi dookoła siebie i nawet,  gdyby paradował przed nimi różowy słoń to by go nie zauważyli. Po drugie, osoby regularnie uprawiające sport są bardzo zmotywowane, pozytywnie nastawione i pomocne.

 

Zanim zrobisz ten pierwszy krok zadbaj o odpowiedni strój na siłownię. Co to oznacza?

  • Wygodna i szybkoschnąca koszulka, na której nie będzie widać ciemnych plam potu.
  • Dla kobiet/dziewczyn stanik, który zapewni ci wsparcie dla biustu, jak będziesz cisnąć interwały.
  • Dla panów: sportowe spodenki lub dresy z krótką lub długą nogawką.
  • Dla pań leginsy, które nie będą prześwitywać jak będziesz robić przysiady ani ograniczać Twoich ruchów.
  • Buty sportowe na zmianę. Nigdy, przenigdy nie ćwicz w butach, w których przyszedłeś i chodzisz w nich na co dzień. Nawet nie wiesz ile po nich jest później sprzątania. Jeżeli nie chcesz czuć zgrzytu piachu pod stopami nie wnoś go na salę czy siłownię.

Pamiętaj, że ubrania, które kupujesz z myślą o siłowni muszą  przetrwać kilkaset ciężkich treningów  oraz sprawić, że będziesz się czuć pewny/a siebie.

Mnóstwo osób (szczególnie kobiet) czerpie pewność siebie z tego, co ma na sobie. Pierwsze wyjścia na siłownię są onieśmielające i warto ubrać się w coś, w czym poczujesz się swobodnie, w czym się sobie podobasz i nie musisz na to wydawać milionów monet i od razu kupować odzież topowych marek.

Idąc na siłownię nie możesz zapomnieć o:

  • Ręcznik – pomoże Ci z nadmiarem potu oraz podczas ćwiczeń. Używaj go korzystając z maty czy poszczególnych maszyn.
  • Woda – podczas godzinnego wysiłku fizycznego o średniej intensywności nic nie nawodni organizmu tak dobrze, jak średnio zmineralizowana woda (od 500 do 1500 mg/l), która uzupełni nie tylko niedobór płynów, ale też soli mineralnych. Przy dłuższym i bardziej wyczerpującym treningu sięgnij po napoje izotoniczne.

 

Pamiętaj! Nie zostaniesz z tym sam – pomożemy Ci zaczynając od najprostszych rzeczy! Powiemy co zabrać ze sobą na trening, pokażemy Ci jak wygląda klub, wspólnie pomożemy Ci wyznaczyć Twój cel, doradzimy od jakiej formy treningu powinnaś/powinieneś rozpocząć swoją drogę, umówimy Cię na trening wprowadzający/konsultację z trenerem i będziemy nieustannie wspierać Twoją motywację!

 

Jesteś już gotowy? Teraz wszystko w Twoich rękach!

Czekamy na Ciebie! Twoją nową formę, wymarzoną sylwetkę, dobre samopoczucie …

 

Klub EndorfinaFitness&Gym

ul. Głowackiego 17a Dębica

Tel: 739 521 647

Email: recepcja@endorfina-debica.pl