Kodeks Wzorowego Klubowicza

Zasady dobrego zachowania to rzecz święta, również w klubie fitness i na siłowni. Choć niewątpliwie jest to miejsce, w którym powinieneś się czuć w miarę swobodnie, nie możesz swoim zachowaniem przeszkadzać innym. Stosowanie się do niepisanych zasad obowiązujących w miejscu treningu jest kluczem do tego, by zarówno Tobie, jak i innym ćwiczyło się dobrze.

Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości przygotowaliśmy KODEKS WZOROWEGO KLUBOWICZA, który powinien być bezwzględnie przestrzegany przez każdego użytkownika klubu.

 

1. Odkładaj sprzęt na miejsce – by ułatwić życie sobie, innym, a także obsłudze – zawsze odkładaj wszystkie sprzęty (hantle, sztangi, gumy itp.) tam skąd je wziąłeś i nie zmuszaj pozostałych klubowiczów do szukania odpowiednich dla siebie ciężarów. Po zakończeniu ćwiczeń na maszyniezdejmij obciążenie.

 

2.  Nie rzucaj ciężarem – Staraj się odkładać hantle czy sztangi tak, aby cała siłownia nie musiała słyszeć, że kończysz ćwiczenie.  Nie da się do końca uniknąć w takich miejscach charakterystycznego brzęku, ale można ten hałas zminimalizować. Sprzęt Ci w niczym nie zawinił więc go szanuj. Jeżeli upuszczasz hantle ponieważ ich ciężar nie pozwala Ci na poprawne ich odłożenie to może po prostu ich ciężar nie jest adekwatny do Twoich możliwości

3.  Nie zajmuj urządzenia,  obciążenia czy przyrządu bez potrzeb. Jeżeli na nim aktualnie nie ćwiczysz ustąp miejsca innym.

 

4.  Korzystaj z ręcznika – Ręcznik to obowiązkowe wyposażenie ćwiczącego. Ściel go zawsze przed położeniem się na macie czy na ławeczce. Każdy, kto skorzysta z niej po Tobie, będzie Ci wdzięczny. Jeśli nie masz swojego ręcznika – użyj jego papierowej wersji i płynu dezynfekującego, które są wszechobecne na każdej siłowni. Skorzystaj z nich, przetrzyj sprzęt po sobie i działaj dalej.

 

5.  Używaj zmiennego obuwia – Zmiana butów to obowiązkowy punkt regulaminu większości siłowni. Powód jest oczywisty – dbanie o czystość – i nie ma co tutaj dyskutować, czy na dworze jest pogoda czy nie. Ćwiczenia w klapkach i innych tego typu butach jest również niedopuszczalne.

 

6.  Zadbaj o swój strój i nie zapomnij o jego regularnym praniu. Zrozumiałe jest, że w czasie intensywnego treningu pocisz się więc przyda Ci się również antyperspirant, który sprawi, że twój pot nie będzie odstraszał innych bywalców siłowni, ale też nie będzie miał na tyle intensywnego zapachu, że będzie drażniący dla innych i dla ciebie samego.

 

7.  Nie przeszkadzaj innym ćwiczącym np. poprzez zasłonięcie lustra czy prowadzeniem zbyt głośnych pogawędek przez telefon. Nie rozciągaj się w przejściu lub na środku sali i nie zagaduj,  jeżeli ktoś wyraźnie nie ma ochoty na pogawędkę albo właśnie ma na sztandze 100 kg przy wyciskaniu.

 

8.  Nie śmiej się z innych – każdy kiedyś zaczynał, więc nie śmiej się z nowicjuszy, którzy trenują z ciężarem samej sztangi. Nie śmiej się, gdy niepoprawnie technicznie wykonują ćwiczenia, lepiej pomóż i doradź mniej doświadczonym kolegom.

 

9.  Wypisz się z listy zajęć – Jeżeli wiesz, że nie uda Ci się dotrzeć na zajęcia, na które wcześniej się zapisałeś – koniecznie poinformuj o tym obsługę. Po pierwsze unikniesz konsekwencji związanych z nieodwołaną nieobecnością, z których kluby często korzystają, po drugie na Twoje miejsce są inne osoby, które chętnie skorzystają z zajęć.

 

10.  Zostaw po sobie porządek – skończyła ci się woda w butelce – wyrzuć ją do kosza; zjadłeś banana – wyrzuć skórkę do kosza; używałeś papierowych ręczniczków czy chusteczek higienicznych – wyrzuć je do kosza.

 

11.  Przestrzegaj prostych zasad społecznych – wchodząc do klubu, na salę ćwiczeń czy siłownie przywitaj się. To tak niewiele a sprawi, że atmosfera wokół Ciebie stanie się bardziej przyjazna. Nie krzycz, nie sap i nie stękaj. Chociaż wiemy, że czasem to pomaga, zwłaszcza przy treningu nóg, to nie zapominaj jednak, iż nie jesteś sam. Szanuj innych, bo tylko wtedy będziesz mógł liczyć na to samo.

 

Zasady na siłowni choć oczywiste, to często są po prostu zapominane. Uświadomienie sobie kilku prostych rzeczy, które mogą przeszkadzać innym sprawi, że wszystkim będzie się pracowało i trenowało w przyjemniejszej atmosferze. Chodzi o to, abyś z siłowni wyszedł z uśmiechem, a nie grymasem frustracji wywołanym nieskończonym oczekiwaniem na sprzęt i bezskutecznym poszukiwaniem danego obciążenia.

 
 

Zapraszamy do kontaktu:

Klub Endorfina Fitness&Gym

ul. Głowackiego 17a Dębica

Tel: 739 521 647

Email: recepcja@endorfina-debica.pl