Czy należy robić rozgrzewkę

Na temat rozgrzewki napotkać można wiele sprzecznych opinii.

 
Jedni uważają, że bezwzględnie powinno się ją wykonywać, a drudzy twierdzą, że to strata czasu. Okazuje się, że rację ma tylko jedna z nich. Jak myślisz, która?

 

Ludzi ćwiczących na siłowni można z grubsza podzielić na dwie grupy:

  • a) tych, którzy rozgrzewają się przed ćwiczeniami,
  • b) tych, którzy uderzają na maszyny zaraz po przyjściu do klubu.

 

Rezygnacja z wstępnego przygotowania organizmu do wysiłku może mieć niestety swoje konsekwencje zdrowotne, o czym bez wątpienia przekonają się kiedyś ćwiczący z grupy “b”. Jednak również ci z grupy “a” są na nie narażeni – wystarczy, że będą przeprowadzać rozgrzewkę bez odpowiedniej wiedzy.

 

DLACZEGO ROZGRZEWKA JEST POTRZEBNA?

Rozgrzewka jest – a przynajmniej powinna być – nieodłącznym elementem każdego treningu. Podnosi ogólną temperaturę ciała, poprawia elastyczność oraz efektywności mięśni i ścięgien. Ponadto pobudza układ krwionośny i oddechowy. Ale przede wszystkim pozwala zapobiec potreningowym dolegliwościom – między innymi bólowi mięśni.

Rezygnując z rozgrzewki, odbieramy sobie możliwość trenowania na dłuższy czas, a do tego obniżamy możliwości wysiłkowe naszego organizmu. Postępując w ten sposób, znacznie odsuwamy termin, w którym osiągniemy zamierzone efekty.

JAK DŁUGO POWINNA TRWAĆ ROZGRZEWKA?

Często o tym, kiedy powinniśmy zakończyć rozgrzewkę, decydujemy się wyłącznie w oparciu o nasze przekonanie. Ot, siadamy na rowerku lub jednej z maszyn, patrzymy w ekran telewizora czy słuchamy muzyki, aż w końcu stwierdzamy, że już wystarczy. Aby dobrać właściwy sposób i czas trwania rozgrzewki, powinniśmy się skoncentrować na celu treningu (np. na partiach mięśniowych, które planujemy trenować). Zazwyczaj trwa ona 5-10 minut, ale są od tego wyjątki.

W JAKI SPOSÓB SIĘ ROZGRZEWAĆ?

Aby przygotować do treningu cały organizm, nie powinieneś skupiać się wyłącznie na ćwiczeniach angażujących jedną-dwie partie ciała. Możesz położyć szczególny nacisk na niektóre z nich w trakcie tzw. rozgrzewki aktywnej, ale powinieneś uwzględnić również pozostałe, nawet w nieco spokojniejszym rytmie.

Jeżeli nie przygotowujesz się do bardzo intensywnego treningu i jesteś osobą początkującą, doskonale sprawdzi się np. trucht w miejscu, wykonywany na przemian z wymachami kończyn i skokami na skakance. Jeżeli jesteś na wyższym poziomie zaawansowania, powinieneś dołączyć dodatkowe ćwiczenia, angażujące partie, które będą pracowały danego dnia. Rozgrzewka nie powinna być jednak zbyt intensywna. Jeśli taka będzie, może sprawić, że zabraknie ci sił na właściwą część treningu.

Do zobaczenia w Klubie, koniecznie na rozgrzewce!

 

Zadzwoń i umów się na darmową konsultację z trenerem
Tel: 739 521 647
Email: recepcja@endorfina-debica.pl

Subscribe to our newsletter